Suna - İnan Kıraç Müzesi - Antalya

Suna - İnan Kıraç Müzesi - Antalya

Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binada yer almaktadır. Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan bu iki bina 1993–1995 yıllarında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür. Bu yapılardan biri geç döneme ait geleneksel dış sofalı, iki katlı Türk evinin tipik bir örneğidir. Antalya Kaleiçi sivil mimarlık örneklerinden Tekelioğlu Konağı'ndan esinlenerek onarılan ve ahşap çıtalı tavanlar ve kalemişi bezemelerle süslenerek 19. yüzyılın ikinci yarısına özgü Kaleiçi yaşamdan kesitlerin özel efektlerle birlikte sunulduğu bir etnografya müzesi olarak düzenlenen binada kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi Anadolu halk kültürüne has öğeler konu alınmıştır.
Müze bahçesinde yer alan ikinci bina ise, Aya Yorgi (Agios Georgios) adına inşa edildiği bilinen 1863 yılında onarım görmüş bir Ortodoks Kilisesidir. Dikdörtgen plânlı, tek hacimli ve üzeri tonoz örtülü yapının iç duvarları ile tavanı kalemişi bezemelerle süslüdür. Onarım sonrası bir sergi mekânı olarak düzenlenen kilisede Suna-İnan Kıraç koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserleri sergilenmekte ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Adresi: Barbaros Mahallesi Kocatepe Sokak No: 25 Kaleiçi / ANTALYA
Tel : (0242) 243 42 74
Faks : (0242) 243 80 13
E-Posta: aked@org.tr
Web Adresi: www.akmed.org.tr
Çarşamba günleri dışına her gün Haziran-Eylül aylarında 09.00–12.00/14.00–19.30, diğer aylar 09.00–12.00/13.00–18.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

İlgili Görseller

Etiketler :

Suna - İnan Kıraç Müzesi Suna İnan Kıraç Müzesi antalya müzeler antalyadaki müzeler

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Ulu Cami - Muğla Afrodisias - Aydın Taşhan - Afyonkarahisar

Google Ads