Sarıkamış Kayak Merkezi - Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi - Kars

Karsın Sarıkamış ilçesindeki Çamurlu dağda kurulmuş olan Sarıkamış Kayak Merkezi, ilçe merkezinin güneydoğusunda Cıbıltepede, batısında Süphan dağında ve doğusunda ise ağbabada yer almaktadır.
Kar kalitesi ve pistleri baz alındığında dünyanın en iyi kayak merkezleri arasında bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi,
ortalama olarak yılın 4 ya da 4,5 (dört buçuk) ayı 1 metre karla örtülü olan bir Kayak Merkezidir.
Sarıkamış Kayak Merkezinin en çok tercih edilen ve en önemli pistleri 2200 ile 2900 metre yüksekliğindeki pilato üzerinde, Cıbıltepe, Balıklıdağ ve Çamurludağda yer almaktadır.
Saatte 1800 kişi kapasiteli, 1435 metre uzunluğunda olan ve saatte 800 kişi kapasiteli, 2250 metre uzunluğunda olan 2 adet telesiyej ve (1. etap mekanik tesis ve 2. etap mekanik tesis) bulunan Sarıkamış Kayak Merkezinde, saatte 2400 kişi kapasiteli 1 adette teleski yer almaktadır.
Toplam 7 adette pistin bulunduğu Kayak Merkezinde,
En uzun pist 3500 Metre, (3,5 Km) uzunluğunda olan Kayak Merkezi, günlük yaklaşık olarak 5000 ( beş bin) kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahiptir.
3500 Metrelik pisti ile Türkiyenin en uzun pistlerinden birini içinde bulunduran ve dünyanın en uzun pistlerine sahip olan kayak merkezleri arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal karla kaplı olan muhteşem doğası ile kayakçılara farklı heyecanlar tattırıyor.
Sezon boyunca yağdığı günkü özelliğini koruyan karıyla da, kayakçılara ayrıcalıklı olduğunu hissettiriyor.
Bu özelliği ilede kayakçılar için daha cazip bir hale gelen Sarıkamış Kayak Merkezinde, çığ tehlikeside bulunmuyor. Kayak pistlerinin de sarı Çam ağaçları ile çevrili olması sebebiyle sert esen rüzgarlar kayakçıları çok fazla etkilemiyor.
Sarıkamış Kayak Merkezinin tercih edilirliğini arttıran en önemli özellikleri, yağan karın cinsi ve doğal güzellikleridir.
Çoğu Kayak Merkezlerinde olduğu gibi, Sarıkamış'ta da kayak malzemeleri kiralanabilmekte ve özel Kayak öğretmenlerinden kayak dersleri alınabilmektedir.
İlkyardım, güvenlik ve sağlık hizmetlerininde sunulduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıkamış ilçesindende hayli yararlanıyor. Öyleki, Kayak Merkezine gelipte Konaklama ve sağlık hizmeti olarak Sarıkamış ilçesini tercih eden birçok kişinin olduğuna şahit olunmaktadır.
2700 Metre yükseklikte yer alan Cıbıltepede, her seviyeye ve herkese hitap eden 5 pistin bulunduğu 2 etap mevcut.
İlk etap 2400 metre uzunluğunda ve uygun olan eğimi ile kayağa yeni başlayanlar için rahat olan ve sorunların az görüleceği bir etap.
İkinci etap ise, 2200 metre uzunluğa sahip olan, sarı çamlar arasında yer alan ve 4 adet pist bulunan bir etap.
Aralık ayı başından Nisan ayı ortasına kadar devam eden kayak sezonunda, Alp disiplini ve Kuzey disiplini'nin yanısıra, tur kayağı ve kızaklı geziler içinde muhteşem parkurlar yer almaktadır.
Sarıkamış Kayak Merkezinde, 2 adet devlet konut evinin yanısıra, konaklama yerleri ve oteller de yer almaktadır.
Kars hava alanına 50 Km, Kars şehir merkezine ise 55 Km mesafede yer alan ve kar kalitesi ile her zaman dikkat çeken Sarıkamış Kayak Merkezi, doğal güzelliği ve tüm ihtişamı ile sizleri ağırlayabilmek için bekliyor.
İstanbuldan uçağa binmenizin akabine en geç 2-2,5 saat içerisinde, kayak takımlarını takmış olarak pist başında olabilirsiniz.

İlgili Görseller

Etiketler :

Kayak Merkezleri sarıkamış sarıkamış kayak merkezi

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Bolvadin Belediye Müzesi - Afyonkarahisar Assos Ören Yeri - Çanakkale Balıkesir Hakkında Genel Bilgiler

Google Ads