Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi, ilk defa 1901 yılında bugün mevcut haliyle eğitim veren Karma Orta Okulu’nun güneybatı köşesindeki küçük bir yapıda açılmıştır. 1927 yılından itibaren Mevlâna Müzesi’nde teşhir edilen, 1952 yılında İplikçi Câmii’ne taşınan eserler 1962 yılından beri bugünkü Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Müze envanterine bilimsel kazılardan, hibe, satın alma ve el koyma yoluyla giren; Neolitik (Cilalı taş) Çağdan başlamak üzere, Kalkolitik (Bakır-Taş) Çağ, Eski Tunç Çağı, Orta Tunç (Asur Ticaret Kolonileri) Çağı, Demir (Frig-Lidya) Çağı, Klasik-Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler dört salonda sergilenmektedir.

Prehistorik Çağ Teşhir Salonu

Neolitik Çağa (M.Ö. 7400-5000) tarihlenen Çatalhöyük ve Erbaba höyükten çıkan pişmiş toprak çömlekler, obsidyen (doğal cam), çakmaktaşı, taş ve kemikten yapılmış eserler sergilenmektedir. Hocker (bebeğin anne karnında duruş şekli) biçiminde gömülü çocuk iskeleti ve yetişkin bir insana ait sıvalı-aşı boyalı kafatası da bu salonda teşhir edilmektedir. Bu tip gömülü kafatası örnekleri Anadolu’da; Niğde Köşk höyük, Diyarbakır Çayönü, Urfa Nevali Çöri eski yerleşim merkezleriyle Mezopotamya’daki Levant bölgesinde ve Kuzey Suriye’deki daha erken dönem yerleşim merkezlerinde de rastlanan bir gelenek veya ata kültü olarak görülmektedir.

Kalkolitik Çağına (M.Ö. 5000-3000) tarihlenen Çatalhöyük batı’dan çıkarılan asma kulplu ve değişik formlu üzerinde dans eden kadın fiğürlü, geometrik motifli kırmızı boyalı pişmiş toprak çömlekler, obsidiyen, kemik aletler ile Arkeoloji literatüründe “Büyükgüllücek tipi” terimiyle bilinen “incristasyon” tekniğinde (seramik yaşken üzeri çizilerek içinin bir başka maddeyle doldurulup pişirilmesi) yapılmış çömlek parçası sergilenmektedir.

Eski Tunç Çağına (M.Ö. 3000-1950) ait vitrinlerde, Sızma, Karahöyük, kazılarından çıkan ve diğer yollardan Müze envanterine giren farklı formda pişmiş toprak çömlekler ile ağırşaklar, idoller ve damga mühürler de bu salonda teşhir edilmektedir.

Orta Tunç Çağına (M.Ö. 1950-1750) ait vitrinlerde, Karahöyük’ten çıkarılan dönemin özelliklerini yansıtan çarkta yapılmış pişmiş topraktan yüksek kaideli meyvelikler, üzüm salkımı şeklinde kandiller, rytonlar (hayvan biçiminde sunu kabı), depas amphikypellon (iki kulplu uzun gövdeli sivri dipli içki kabı) ve değişik formda çömlekler sergilenmektedir.

Altıgen Teşhir Salonu, Orta Tunç Çağına (M. Ö. 1950- 1750) ait eserlerin sergilendiği vitrinlerde; bu çağın ilk çeyrek yüzyılını kapsayan Asur Ticaret Kolonileri devrine ait Karahöyük’ten çıkarılan bronzdan yapılmış balta v.b aletler, silindir ve damga mühürler, döküm tekniğinde kurşun “IŞTAR” (ana tanrıça) fiğürini , pişmiş toprak antropomorf (insan formlu) kap, sfenks kabartmalı (insan başlı hayvan vücutlu karışık varlık) kap parçası, tekstil ağırlıkları vb. küçük eserler sergilenmektedir.

Demir Çağı, Klasik-Helenistik, Roma-Bizans Dönemleri Teşhir Salonu, Demir Çağına (M.Ö. 9 - 6. yy.) ait Karapınar ilçesi Kıcıkışla köyü höyüğünden çıkarılan pişmiş topraktan geometrik motifli değişik formlarda tek ve çok renkli kaplar sergilenmektedir. Klasik Dönem (M.Ö. 480-330 ), Helenistik Dönem (M.Ö 330-30) ait teşhir vitrinlerinde; Klasik döneme ait siyah ve kırmızı fiğür tekniğinde yapılmış pişmiş topraktan eserler, Helenistik döneme ait pişmiş toprak eserlerle birlikte teşhir edilmektedir.

Roma Dönemine (M.Ö. 30 – M.S 395 ) ait teşhir vitrinlerinde pişmiş toprak gözyaşı kapları, kandiller, Hermes (bilgelik tanrısı), Aphrodit (aşk tanrıçası), Asklepios (sağlık tanrısı), Kybele (ana tanrıça) gibi heykel ve heykelcikleri, andezit taşından yapılmış Geç Hitit (M. Ö. 11 yy,) dönemine tarihlendirilen ortostad (kabartmalı dik duran taş) bu salonda sergilenmektedir.

Lahitler Teşhir Salonu: Bu salonda teşhir edilen lahitlerin en göz alıcı olanı; Beyşehir ilçesi Yunuslar köyünden çıkarılın Sidemara tipinde yapılmış “Herakles Lahti”dir. M.S. 260-250 yıllarına tarihlendirilen bu eserin üzerinde Herakles’in on iki zor görevi tasvir edilmiştir. Bunun dışında Pamfilya (girlandlı) ve birden çok Sidemara (sütunlu) tipinde yapılmış lahitle birlikte Poseidon (deniz tanrısı) heykeli, pişmiş toprak lahit örnekleri de sergilenmektedir.

Bahçe Teşhiri: Bu alandaki teşhirde; Roma dönemine ait Ladik mermerinden yapılmış lahitlerle birlikte, ostotekler (kül kutusu) aslan heykeli biçiminde mezar stelleri, Lystra, Derbe, İconium yazıtları ve Roma - Bizans dönemlerine ait mimarî elamanlar ile Bizans dönemine ait mozaik ve mezar stelleri yer almaktadır.

İlgili Görseller

Etiketler :

Arkeoloji Müzesi Konya müzelerimiz

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Tibeti Kilisesi - Artvin Milet Müzesi - Aydın Tuzla (Gölü) Kuş Cenneti - Muğla

Google Ads