Karabağlar Yaylası - Muğla

Karabağlar Yaylası - Muğla

Muğla'nın kentsel yaşam tarihinde önemli bir yer tutan ve Muğla'nın geleneksel mimari, sosyal ve kültürel yapının geçmişten bu güne tamamlayıcısı olarak bilinen Karabağlar Yaylası, bu geleneksel yaşantının bir uzantısıdır. Karabağlar Yaylasında yılın hemen hemen 6 ayı geçirilirken hem günlük ihtiyaç karşılanır, hem de kışlık yenebilecek ürünler; pekmez, sucuk ve tarhana, makarna, kavurma gibi yiyecekler de hazır hale getirilirdi. Çok geniş ve verimli bağalara sahiptir Karabağlar Yaylası. Beklide bu yüzden içinde bağ kelimesi geçen Karabağlar ismi verilmiştir. Var olan bu bağlarda eskiden şarapçılık yapıldığı da söylenilmektedir.

Karabağlar Yaylasında gezintiye çıkan veya yeni gelenler kendilerini bir ağaç deryasında bulurlar. Karabağlar Yaylasında çok ağaç bulunduğu için güneş ışığını görmek bile mümkün olmaz. Ağaçlar çok olduğu için bol oksijenli bir mekandır. Karabağlar Yaylası 11 bağdan oluşmaktadır. Karabağlar Yaylası Muğla'ya has kültürel bir yapıyı oluşturmaktadır. Bu kültürel yapının en önemli özelliği ise Karabağlar Yaylası içerisinde dağılan kahvelerdir. Karabağlar Yaylasının kahveleri çınar ağaçların bulunduğu yerlerdedir. Karabağlar Yaylasında eskiden bakkal, kasap, ve fırın da yer almaktaydı. Ama şu an sadece ahşaptan yapılmış cami yer almaktadır. Muğla'da bu kültürel yapının kaybolmaması için yaz döneminde Karabağlar Yaylasında geleneksel hala gelen yayla yürüyüşü ve bisiklet turları yapılmaktadır. Muğla'ya yolunuz düşerse sakın Karabağlar Yaylasını gezip görmeden dönmeyiniz.

Karabağlar Yaylası, asırlardır devam etmekte olan ve kendi kendine ayakta durmaya çalışan ve Muğla ekonomisi için de büyük bir önem taşıyan bir yerdir.

İlgili Görseller

Etiketler :

Karabağlar Yaylası Karabağlar Yaylası nerededir? muğladaki turistik yerler muğlada bulunan turistik yerler muğladaki gezilecek yerler karabağlar yaylası nerededir?

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Adana Atatürk Müzesi Gelin Tülü Şelalesi - Rize Mıhlı Çayı - Balıkesir

Google Ads