Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) - İstanbul

Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) - İstanbul

Vatan Caddesi’nde bulunan yapıyı Patris ve Drungarios Konstantinos Lips 907 yılında yaptırmışlardır. Doğu duvarındaki yazıttan, Meryem’e adandığı anlaşılmaktadır. Latin işgalinde yağmalanan kilise, sonradan onarılmıştır. 1282 yılında, VIII. Mikhael’in hanımı Theodora manastırı onartarak, güneyine Ioannes Podromos’a adanan bir kilise yaptırmıştır. II. Bayezit döneminde, Fenari Alaeddin, cami ve zaviye haline getirmiştir.

Günümüzdeki yapı, birbirine bitişik iki kilise ile, kiliseleri batı ve güneyden L biçiminde saran koridordan oluşmuştur. Manastırın öbür bölümlerinden iz kalmamıştır.

Kuzeydeki ilk kilise; dört sütunlu, haç planlı bir yapıdır. 17. yüzyılda sütunlar kaldırılmış, iki büyük kemerle kubbe desteklenmiştir. Güneydeki kilise, ortası yüksek, dehlizli tiptedir. Apsis çıkıntıları tuğla süsleme açısından ilginçtir. Her iki kilisenin de bezeme açısından zengin olduğu, günümüze gelebilmiş çok az kalıntıdan anlaşılmaktadır.

İlgili Görseller

Etiketler :

Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) - İstanbul Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) nerededir? Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) hangi ildedir? Fenari İsa Camii (Konstantin Lips Manastırı) nasıl gidilir? Fenari İsa Camii Konstantin Lips Manastırı İstanbul

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Kurşunlu Manastırı - Aydın Aydın Arkeoloji Müzesi - Aydın Olympos (Chimaira) - Antalya

Google Ads