Bodrum Antik Tiyatrosu - Muğla

Bodrum Antik Tiyatrosu - Muğla

Bodrum antik tiyatro Türkiye'nin en eski ve en güzel yapılarından biridir. Tiyatro antik geleneğe uygun olarak ana kaya oyulmak suretiyle inşa edilmiştir.

Hemen hemen her tiyatroda olduğu gibi Bodrum tiyatrosunda da sahne binası orkestra (yarım yuvarlak) oturma alanı vardır. Bodrum antik tiyatrosu 2002 yılında özel bir şirket tarafından restore edilmiş olup, daha sonra pek çok konsere, tiyatroya ve gösterilere ev sahipliği yapmıştır. Yaklaşık 13.000 olan antik tiyatronun alt oturma kademeleri toprak altında kaldığından sağlam olarak günümüze gelmiştir. 2002 yılındaki restorasyondan sonra antik tiyatroya ait yapı blokları yazıt mimari parçaları tiyatronun ön tarafında korunmaya alınmıştır.

Böylece yüzyıllardır sürülen zulüm ve acının simgesi haline dönüşmesi sona erdi ve böylece tiyatroların yüzlerce yıllık uykusu başladı.

Klasik Çağdan günümüze kadar gelen bir yapıdır. Bodrum'un ortasında yer alan Göktepe'nin güneyin de yer alır. Karia kralı tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Tam olarak Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yer alır. Çok turist çekmesinin en büyük nedeni Dünyanın 7. harikası olarak bilinen Halikarnas'ın bir parçası olmasıdır. Ayrıca Roma Çağı'nın da önemli bir parçası olarak kabul edilir.

İlgili Görseller

Etiketler :

Bodrum Antik Tiyatrosu Muğla muğladaki turistik yerler muğlada bulunan tarihi yerler Bodrum Antik Tiyatrosu nerededir?

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Hazeranlar Konağı - Amasya Sümbüllü Kilise - Aksaray Vakıflar Hamamı - Muğla

Google Ads