Alanya Atatürk Evi Müzesi - Antalya

Alanya Atatürk Evi Müzesi - Antalya

Alanya Atatürk evi devrin kereste tüccarlarından m. Tevfik Azakoğlu tarafından yaptırılmış olup, ev Alanya’nın şekerhane mahallesi azaklar sokağında bulunmaktadır. 235 metrekarelik alanı kaplayan yapı 826 metrekarelik bir saha içerisinde üç katlı konak tipinde olup, karnıyarık plana sahip, kargir olarak inşa edilmiştir. Yapının birinci ve zemin katı moloz taş ahşap hatıllı olup, ikinci kat ahşap çatkılı bağdadi tarzında yapılmıştır. İçi dışı sıvalı badanalı olan ev geniş saçaklı, piramidal tarzda çatıyla kaplanmış üstü Marsilya kiremidi ile örtülmüştür.

Binanın kuzeyindeki çamaşırlık, Mutfak ile batı cephesindeki banyo ve tuvalet kısmı sonradan ilave edilmiştir. Eve güney cephedeki bahçe girişinden iki kanatlı demir Bir kapı ile girilmekte, kare döşemeli bir zemin ile taş basamaklı, merdivenle birinci kata çıkılır.
Zemin katın tabanı toprak olup zamanında ahır ve depo olarak kullanılmıştır. Zemin kat ve çamaşırlık içerden kuzey cepheden taş bir merdivenle birinci katla irtibatlı bulunmaktadır.

Birinci ve ikinci kat planı hemen hemen birbirinin aynıdır. Her katta beş oda ve bir sandık odası vardır. Üç oda doğu iki oda batı cephesindedir. Her iki kat düz tavanlı olup, yükseklikleri beş metredir. Ev Alanya’nın iklim özellikleri göz önünde bulundurularak, rahat yaşama imkânlarına göre inşaa edilmiştir. Ön cephesi tarihi Alanya Kalesine bakmaktadır.

Alanya Atatürk evi daha önce onarılmış esas sahibi M. Tevfik Azakoğlu’nun ölümünden sonra mirasçısı kardeşinin oğlu Rıfat Azakoğlu’na kalmıştır. Ev Rıfat Azakoğlu tarafından 8 Haziran 1981 günü Atatürk evi ve Müzesi olarak kullanılmak şartı ile tapusu hazineye verilmiş tahsisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılmıştır.
Atatürk evinin önemi büyük önder Atatürk’ ün 18 Şubat 1938 yılında deniz yoluyla Alanya’yı ziyaretlerinde bir müddet kalıp dinlendiği ve bu evin çanaklığında çekilmiş tarihi fotoğraflarının bulunmasıdır.

İlgili Görseller

Etiketler :

Alanya Atatürk Evi Müzesi Alanya Atatürk Evi Müzesi antalya alanyadaki müzeler antalyadaki müzeler antalya müzeleri

İÇERİK HAKKINDA YORUM YAZABİLİRSİNİZ.

Yazan: Güvenlik Kodu:
Yorumunuz:(Onaylanmadan sayfada görülmez)

İçerik Hakkında Yorumlar :

Bu içerik hakkında henüz yorum yazılmamış.İlk yorumu üstteki formu kullanarak yazabilirsiniz.

Tarihi ve turistik yerlerimizden rasgele görüntüler

Burdur Müzesi - Burdur Amasra Müzesi Ve Tarihçesi - Bartın Amasra Fatih Camii - Bartın

Google Ads